Posjet i predavanje štićenika zajednice Cenacolo u Ekonomskoj školi Vukovar

Autor: Željka Geto, 11. 12. 2016.

Naša se škola i ove godine aktivno uključila u obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se u Republici Hrvatskoj obilježava svake godine od 15. studenoga – 15. prosinca. Cilj je upozoriti svekoliku javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te promicati zdrav način života.

Predavanje je organizirano u športskoj dvorani naše škole za sve učenike prvih razreda, a učenicima su se obratili Ante i Martin, štićenici zajednice Cenacolo.

Zajednicu Cenacolo osnovala je časna sestra Elvira Petrozzi, danas poznata kao Majka Elvira, u jednoj ruševnoj i napuštenoj kući dobivenoj od grada na korištenje, u gradiću Saluzzo, pokrajina Cuneo u Piemontu na sjeveru Italije. Nastala je kao odgovor na vapaje mnogih mladih koji, izgubljeni, izvarani i razočarani traže radost i smisao života u lažnom blještavilu svijeta. Rađa se mjesto prihvata, ljubavi i služenja životu, mjesto koje je tijekom godina postalo izvor nade i uskrsnuća za mnoge izgubljene u svijetu tame i tuge, marginaliziranosti, očaja i ovisnosti. Iako je prvobitna namjena Majke Elvire bila otvoriti samo jednu kuću, mladi počinju dolaziti sa svih strana i traže da budu primljeni, želeći započeti novi život. Danas Zajednica Cenacolo broji 61 bratovštinu u 18 zemalja svijeta od kojih je najveći broj u Italiji (21) i Hrvatskoj (8).

U jednosatnom predavanju Ante i Martin podijelili su s učenicima svoja iskustva o vlastitom životnom putu, svojem susretu s drogama i ostalim oblicima ovisnosti, o tome kako je tada njihov živo izgledao  te kako su pronašli snagu i vjeru za promjenu života u Zajednici Cenacolo. Također su upozorili učenike kako je problem ovisnosti neprihvaćanje sebe onakvima kakvi zaista jesmo te da prihvaćanje sebe predstavlja najbolji alat za borbu protiv svih vrsta ovisnosti. Nakon završenih svjedočanstava Ante i Martina učenici i nastavnici su postavljali pitanja.

Sudeći prema ozračju koje je vladalo za vrijeme emotivnih predavanja naših gostiju izražavamo svoja nadanja kako su naši učenici stekli dragocjeno iskustvo koje će im u budućnosti biti dodatni poticaj da svoj život očuvaju od sličnih poroka, a Anti i Martinu se zahvaljujemo na njihovom svjedočanstvu.

Damir Kruljac, prof. def.

Više fotografija možete pogledati na Facebook stranici Ekonomske škole Vukovar: https://hr-hr.facebook.com/EkonomskaSkolaVukovar/

Ukupno: 919917