Ruksak (pun) kulture u našoj školi

Autor: Marija Bratonja, 9. 10. 2023.

U našoj je školi još jednom gostovao Ruksak (pun) kulture. Ovaj program Ministarstva kulture potiče djecu i mlade na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske.  Program razvija njihovo kreativno obrazovanje, senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućuju djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture. Zajednički ga provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama...

29. rujna 2023.g. u našoj je školi gostovala Višnja Pentić koja predaje filmološke i medijske kolegije na Učiteljskom fakultetu i Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u naslovnom nastavnom zvanju predavačice. Dobitnica je strukovne nagrade Vladimir Vuković za novog kritičara 2012. i godišnje nagrade Vladimir Vuković za najboljeg kritičara 2016. Objavljuje eseje o književnosti, filmu i likovnoj umjetnosti na Trećem programu Hrvatskog radija, časopisima Filmonaut, Hrvatski filmski ljetopis, 15 dana i Zapis, ranije u Vijencu i Zarezu. Autorica je četiri nagrađivana kratka igrana filma. Ova diplomirana filmologinja održala je s našim učenicima radionicu Kako gledati film. Cilj radionice bio je upoznati učenike s osnovnim alatima za osviješteno gledanja filma i ostalih medijskih sadržaja kroz gledanje i analizu nagrađivanih kratkih filmova suvremene hrvatske kinematografije. Razvijanje vještine prepoznavanja i analize različitih filmskih izražajnih sredstava ključ je kvalitetnog gledanja filma koje omogućuje da ga argumentirano kritički vrednujemo, a na radionici usvojene vještine učenici će moći kasnije koristiti u vlastitom pismenom izražavanju te u radu svojih novinarskih, dramskih i medijskih skupina. Kroz gledanje i analizu odabranih novijih kratkih hrvatskih filmova svih rodova na radionici su se usvojila osnovna filmološka znanja o strukturi filmskog djela, a razvijala se i vještina interpretacije koja proizlazi upravo iz mogućnosti njihova uočavanja. Filmovi su se gledali s platforme https://www.croatian.film/hr/na kojoj su trajno javno dostupni, a koju učenici i profesori mogu nastaviti kontinuirano koristiti i nakon završetka radionice. Učenici su aktivno sudjelovali u radionici, stekli neka nova znanja i vještine vezane uz medijsku kulturu, a za sve zainteresirane na sljedećoj se poveznici nalazi priručnik za filmsku kritiku i analizu koji je moguće preuzeti i koristiti.

Marija Bratonja, stručna suradnica školska knjižničarka