Milenijsko natjecanje

Autor: Marija Bratonja, 8. 12. 2021.

Sudjelovali smo u 3. Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije koje je organizirano na Ekonomskom fakultetu u Osijeku 02.- 03. prosinca 2021...

Na natjecanju su sudjelovali učenici 2.e razreda, Josip Jurić, Patricija Lucević i Petra Briševac pod nazivom „Trinom“.
Njihov rad je poticanje na štednju prirodnih bogatstava i težnja k tome da se ponovo upotrebljava plastika, staklo, drvo – RECIKLIRANJE.
Recikliranje se potiče odvajanjem otpada pa je ovaj rad upravo povezivanje ove aktivnosti s nematerijalnom kulturnom baštinom RH, glagoljicom.
Učenici su bojali kartonske kutije akrilnim bojama po kojima se razvrstava otpad,  te su na taj način ujedno i reciklirali.
Drugi natjecateljski tim, bio je iz 4.g razreda, pod nazivom „Emarinicy“, učenice Nikolina Petrović, Marija Gurka i Ema Štalmajer.  Učenice su izradile  prikaz poreza koji čine porezni sustav u RH, na glagoljici. Porezi su jedan od najznačajnijih javnih prihoda i obvezna davanje koje  država uzima od osoba i poduzeća da bi pomoću prikupljenog novaca financirala javne rashode.
Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije nacionalno je i međunarodno natjecanje organizirano za srednjoškolce i studente iz Republike Hrvatske i inozemstva. Natjecanje je oblikovano po pedagoškim i metodičkim standardima. Teme natjecanja su Glagoljica, Mitologija i Put svile.
Cilj natjecanja je potaknuti na sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima za razvoj vještina, kritičko razmišljanje, kreativnost i unaprjeđivanje stečenih znanja. Natjecanjem se ostvaruje suradničko i društveno-odgovorno ponašanje svih obrazovnih skupina.
Kategorije natjecanja su kreativni sat, kreativni kalendar i kreativni planet a teme glagoljica, put svile i mitologija. Kako je glagoljica proglašena nematerijalnom kulturnom baštinom Republike Hrvatske, postaje jedna od temeljnih oznaka hrvatskog kulturnog identiteta te time posjeduje kulturni, gospodarski, turistički i izvozni potencijal. Mi smo se zbog navedenih razloga odlučili kreativnu industriju povezati s glagoljicom.
Čestitke našim vrijednim timovima na predanosti i marljivom radu te predstavljanju škole u najboljem svjetlu!

prof.Sanja Zrilić