EPILEPSIJA

1. Što je epilepsija?

Epilepsija je poremećaj funkcije mozga koji se očituje napadajima. Napadi se pojavljuju u različitim vremenskim razmacima, a najčešće se mogu prepoznati po karakterističnim simtomima. U njihovom razlikovanju od drugih sličnih stanja od najveće je važnosti EEG (elektroencefalografija). Tom metodom mogu se otkriti posebne vrste nepravilnosti u radu moždanih stanica koje dovode do epileptičkih napadaja.

2. Uzroci epilepsije

Smatra se da gotovo svaka bolest ili ozljeda mozga može uzrokovati epilepsiju, osobito ako dovodi do oštećenja kore velikog mozga. Česti su i slučajevi kada se ni najsuvremenijim metodama pretraga u tkivu mozga ne nalaze nikakvi znaci bolesti. U takvoj situaciji se smatra kako je najvažnija genetska osjetljivost, pa se tada epilepsija može javiti kod više članova obitelji. Ovakva pojava je ipak, razmjerno rijetka

3. Učestalost

Prema Europskoj deklaraciji o epilepsiji iz 2011. godine, smatra se da u Europi oko 6 milijuna ljudi ima epilepsiju, a novodijagnosticiranih slučajeva svake godine ima oko 300 tisuća.

Ako se primjene slični epidemiološki kriteriji, u Hrvatskoj epilepsiju ima oko 40 000 ljudi.

4. Kako se postavlja dijagnoza?

Dijagnoza se postavlja na temelju simptoma napadaja i nalaza EEG-a. Liječnik najčešće nije u prilici osobno vidjeti napadaj, pa mu je potreban podroban i pouzdan opis napadaja i okolnosti u kojima se pojavljuju. Vrlo je važan i iskaz očevidaca jer osoba koja je imala napadaj često zbog poremećaja svijesti nije u stanju točno opisati što se dogodilo. U gotovo svim slučajevima potrebno je uz EEG učiniti i magnetnu rezonanciju (MR) ili kompjuteriziranu tomografiju (CT) mozga, EKG i laboratorijske testove.

5. Tko postavlja dijagnozu?

Konačnu dijagnozu postavlja liječnik specijalist koji ima adekvatno teorijsko i praktično znanje. Obično je to neurolog ili neuropedijatar.

6. Kakvi su izgledi liječenja?

Epilepsija je poremećaj koji prati vrlo različite bolesti i stanja. Stoga su i izgledi liječenja vrlo različiti i ovise o konkretnim okolnostima koje su dovele do epilepsije. Ipak, kad se analiziraju rezultati liječenja kod velikog broja osoba s različitim oblicima epilepsije, može se reći da se napadaji ne pojavljuju kod otprilike 2/3 onih koji redovito uzimaju terapiju.

Izvor: Hrvatska udruga za epilepsiju http://www.epilepsija.hr/?page_id=15

KAKO POMOĆI OSOBI KOJA IMA EPILEPTIČKI NAPADAJ?

« Prosinac 2020 »

> Defektološki kutak  > Ostale teme  > Epilepsija