2012-02-27 08:41:35

Kako izraditi mentelnu mapu

Donosimo vam priču o mentalnim mapama te primjer kako si pomoću mentalnih mapa možete znatno olašati učenje. Više u nastavku...

 



O čemu se radi? Što su mentalne mape?


Mentalne mape (Mind Map) su radijalan prikaz naših misli i informacija pomoću slika i riječi. Izrada mentalnih mapa (Mind Mapping) je tehnika izrade mentalnih mapa koja se temelji na dva elementa: asocijacije i mašta.

Mentalna mapa je vrsta dijagrama ili grafikona specifične forme koji prikazuje ideje ili razmišljanja na svojevrstan način.

Izrađuju se ručno ili računalno. Nema teme za koju se ne mogu koristiti u cilju postavljanja i postizanja bilo kojih ciljeva, rješavanja problema, organiziranja i upravljanja bilo kojeg elementa u životu i radu pojedinaca, grupa i organizacija.

Tehnika izrade mentalnih mapa je sljedeća:

U centru se postavi centralna tema (naziv mentalne mape) i centralna slika koja asocira na temu i osigurava nam lakše prisjećanje teme i sadržaja same mape. Primjenom određenih tehnika, alata i pravila uz uporabu asocijacija i mašte formira se mentalna mapa s elementima (ključnim riječima) koji se stavljaju na određena mjesta i povezuju po svojoj logičnoj pripadnosti.

Pri izradi mentalnih mapa koristi se slike, simboli, boje, oblici, poveznice i drugi elementi. Snaga takve tehnike vizualizacije našeg razmišljanja je što koristimo i desnu polutku mozga koja daje sljedeće funkcije: mašta, poimanje prostora, slike, simboli, boje, asocijacije, vizualizacija, sanjarenje, intuitivnost, emocionalnost.

Mentalne mape su iskaz našeg nehorizontalnog razmišljanja (sve polazi iz centra) i to je prirodni način funkcioniranja ljudskog mozga. Primjenom ove tehnike u svakodnevnom osobnom i poslovnom životu oslobađamo ogromnu kreativnost i na taj način dobivamo „veliku sliku“ cijele problematike.

Izradom mentalnih mapa razmišljamo nelinearno što donosi veliku razliku u kvaliteti, u sadržaju, u mogućnosti i u rješenjima razmišljanja i osigurava izvrsnost u bilo kojem području života i/ili rada pojedinca. Kada se savlada tehnika stvaranja mentalnih mapa, može se postaviti bilo koja tema iz osobnog i poslovnog života i postići bilo koji postavljeni cilj.

Primjer za učenje gradiva:

Na praznom papiru napravimo krug u koji ucrtamo naziv knjige (ili poglavlja koje trebamo savladati i naučiti). Iz centra granamo druga poglavlje knjige (manje cjeline), a iz svakog poglavlja najvažnije teme koje učimo. Bitno je ključne pojmove popratiti i slikom ili upečatljivim simbolima, koja ih najbolje opisuje pa ćemo tako najbolje pamtiti.

Slikovni primjer na temu marketing

Tehnike:

    počnite od sredine papira ili monitora crtežom koji karakterizira temu na kojoj radite     koristite razne simbole, slike i različite veličine slova u cijelom grafikonu     odredite i upišite ključne riječi koje se nadovezuju     svaka ključna riječ mora biti samostalno zapisana     značenje na linijama koje „izlaze“ iz ključne riječi mora se odnositi prema značenju ključne riječi     dužina linije, iznad koje pišete riječi, neka bude jednaka dužini riječi     koristite različite boje jer će time mapa vizualno biti upečatljivija     naglasite najvažnije dijelove i koristite asocijacije.


Mentalna mapa je sredstvo koje nam pomaže da kvalitetno organiziramo neko znanje, a njegov prikaz omogućuje nam lakše tumačenje. U svakom slučaju, on potiče na kreativnost i na višestrano, sveobuhvatno razmišljanje. Vrlo je tehnički jednostavan, lako savladiva i dobra smjernica pri rješavanju raznih problema kako za početnike tako i za stručnjake.

Najlakši način da naučite raditi mentalne mape je taj da se pridružite radionicama koje podučavaju rad s mentalnim mapama pa će vas one naučiti i osposobiti da samostalno koristite mentalne mape za učinkovitije učenje. Bez obzira imate li problema s učenjem, želite li poboljšati rezultate ili želite postizati vrhunske rezultate, ovo će vam stvarno pomoći. One daju nevjerojatne prednosti i rezultate u učenju vještina izrade i njihovu praktičnu primjenu za bilo koju problematiku u osobnom i u profesionalnom životu.

 


izvor: http://www.e-kako.hr/posao/obrazovanje/kako-koristiti-mentalne-mape.html
 


Ekonomska škola Vukovar