Vijesti iz školske knjižnice

NATJEČAJ: "Stvarajmo kreativno!"

Autor: Željka Geto, 11. 1. 2016.

Državni natječaj za školske knjižnice o kreativnoj uporabi web 2.0 alata kod oblikovanja prezentacija projekata, ilustriranja priča ili pjesama  i izrade audiovizualnih slikovnica.

U školskoj knjižnici, u suodnosu jednog ili više nastavnih predmeta, korištenjem web alata može se učenike poučavati na način koji razvija kreativnost i kritičnost. Konačni je proizvod korištenja tih alata trajni originalan uradak, koji omogućuje učeniku izraziti se kroz stvaralačko-procesno učenje. Takav način rada s učenicima također omogućuje ostvarivanje završnog kreativnog uratka, koji djeluje poticajno za samog učenika, ali i cijelu školu.

Kategorije natječaja su koncipirane tako da potiču suodnos s drugim nastavnim predmetima, a time i suradnju s drugim nastavnicima. Kategorije natječaja također sugeriraju uključivanje što većeg broja učenika (čak i cijelih razreda) te na taj način razvijaju suradničke odnose unutar razreda ili skupine.

Ovim projektom želi se  naglasiti važnost čitanja, ali i kreiranje uradaka inspiriranih pisanjem i čitanjem. Korištenjem web alata pokušava se  zainteresirati mlade generacije koje su okrenute novim tehnologijama te njihove sklonosti povezati s čitanjem, pisanjem i stvaralaštvom u školskim knjižnicama.

KATEGORIJE NATJEČAJA:

1. Kreativna prezentacija projekta

-sadržajno i kreativno prezentirati neki projekt škole
-primjeri alata: Smilebox, Powtoon, Movie Maker i dr.
-u izradi prezentacije može sudjelovati više učenika
-preporuča se suodnos jednog ili više predmeta sa školskom knjižnicom

2. Ilustracija vlastite pjesme ili priče (bajke) u programu za izradu stripova ili slikovnica

-koncipirano i kreativno ilustrirati pjesmu ili kratku priču
-primjer alata: Toondoo
-u izradi stripa može sudjelovati više učenika

3.  Audio vizualna slikovnica

-osmišljavanje i izrada vlastite slikovnice
-može biti jedan ili više autora
-može se  napisati i ilustrirati slikovnicu u papirnatoj verziji, potom istu skenirati ili izraditi  samo   u digitalnoj verziji te dodati audio zapis (glasove) likova i popratnih zvukova.
-primjer alata : Movie Maker, Power Point (animacija), Audacity (dodavanje prethodno
                             snimljenih glasova)
-u osmišljavanju i ilustriranju slikovnice, kao i kasnijim fazama izrade audio-vizualne slikovnice
 može sudjelovati više učenika

NAGRADE

Svaka kategorija dodjeljuje jednu nagradu:

Prvonagrađeni u 1. kategoriji dobiva knjige (lektirni naslovi i dječja beletristika) u vrijednosti od 1000,00 kn

Prvonagrađeni u 2. kategoriji dobiva knjige (lektirni naslovi i dječja beletristika)   u vrijednosti od 1000,00 kn.

Prvonagrađeni u 3. kategoriji dobiva knjige (lektirni naslovi i dječja beletristika)   u vrijednosti od 1000,00 kn.

Uratke treba poslati mailom na adresu Udruge (huskobz@gmail.com) ili poslati snimljene na dvd na adresu: OŠ Jagode Truhelke, Crkvena 23, 31000 Osijek, najkasnije do 29. veljače 2016. s naznakom: Natječaj za školske knjižnice ”Stvarajmo kreativno!”

Posjetite stranicu : http://stvarajmokreativno.weebly.com/

> O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice