Vijesti iz školske knjižnice

PROJEKT: Stvarajmo eKreativno u školskoj knjižnici!

Autor: Željka Geto, 31. 10. 2017.

3. državni natječaj za školske knjižnice o kreativnoj uporabi web alata kod oblikovanja prezentacija projekata, izrade stripa, audiovizualnih slikovnica ili interaktivnih priča​. Imate ideju? Javite se u školsku knjižnicu!

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (listopad) u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara, Podružnice Osječko-baranjske županije i Vukovarsko-srijemske županije otvaraju  3. natječaj za školske knjižnice “Stvarajmo eKreativno!”

Utjecaj novih tehnologija i bogata ponuda besplatnih web alata na internetu otvara mnoštvo mogućnosti za kreativnu edukaciju učenika u školama, osobito u školskim knjižnicama.

U školskoj knjižnici, u međupredmetnom povezivanju jednog ili više nastavnih predmeta, korištenjem web alata može se poučavati na način koji razvija kreativnost i kritičnost. Konačni je proizvod korištenja tih alata trajni originalan uradak, koji omogućuje izražavanje kroz stvaralačko-procesno učenje. Takav način rada  omogućuje ostvarivanje završnog kreativnog uratka, koji djeluje poticajno na učenje i za samoostvarivanje učenika.

Kategorije natječaja koncipirane su tako da potiču međupredmetno povezivanje s drugim nastavnim predmetima, a time i suradnju s drugim nastavnicima. Kategorije natječaja također sugeriraju uključivanje većeg broja učenika razvijajući suradničke odnose unutar razreda ili skupine.

Ovim se projektom želi naglasiti važnost čitanja, razvijanja kritičnog stava prema informacijama i stvaranju novog znanja te kreiranje uradaka inspiriranih pisanjem i čitanjem ili istraživanjem. Korištenjem web alata pokušava se zainteresirati mlade generacije koje su okrenute novim tehnologijama te njihove sklonosti povezati s čitanjem, pisanjem, istraživanjem i stvaralaštvom u školskim knjižnicama.

​PRAVILA NATJEČAJA:

​​Svaka školska knjižnica može poslati najviše jedan uradak po pojedinoj kategoriji.
Radovi ne smiju do sada biti negdje drugdje objavljivani niti prijavljeni na neki drugi natječaj.

Uratke treba poslati mailom na adresu Udruge (huskobz@gmail.com) ili poslati snimljene na dvd na adresu: OŠ Jagode Truhelke, Crkvena 23, 31000 Osijek, najkasnije do 28. veljače 2018. s naznakom:  3. natječaj za školske knjižnice ”Stvarajmo eKreativno!”

Prilikom predaje radova na natječaj potrebno je ispuniti i online prijavnicu.

KATEGORIJE NATJEČAJA:

1. Kreativna prezentacija projekta

-sadržajno i kreativno prezentirati svoj knjižnični projekt ili projekt svoje škole u kojem je vidljivo   uključena i školska knjižnica
-primjeri alata: Smilebox, Powtoon, Movie Maker, Prezzi i dr.
-u izradi prezentacije može sudjelovati više učenika

2. Izrada stripa

-koncipirano i kreativno izraditi strip prema priči ili pjesmi
-primjer alata: Toondoo ​i dr.
-u izradi stripa može sudjelovati više učenika
-preporuča se suodnos jednog ili više predmeta sa školskom knjižnicom
-priča ili pjesma treba biti autorstvo učenika škole

3.  Audio vizualna slikovnica

-osmišljavanje i izrada vlastite originalne slikovnice
-može biti jedan ili više autora
-može se  napisati i ilustrirati slikovnica u papirnatoj verziji, potom ista skenirati ili izraditi  samo   u digitalnoj verziji te dodati audio zapis (glasove) likova i popratnih zvukova.
-primjer alata : Movie Maker, Power Point (animacija), Audacity (dodavanje prethodno
                             snimljenih glasova, itd.) i dr.
-u osmišljavanju i ilustriranju slikovnice, kao i kasnijim fazama izrade audio-vizualne slikovnice
 može sudjelovati više učenika

4.Interaktivna priča

-kreativan originalan  uradak koji zahtjeva interaktivan pristup pri korištenju
-u izradi stripa može sudjelovati više učenika
-primjer alata : Power Point i dr.

Više pročitajte :https://stvarajmoekreativno.weebly.com/

> O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice