Vijesti za učenike

NOĆ MUZEJA 2016.

Autor: Željka Geto, 19. 1. 2016.

Hrvatsko muzejsko društvo organizira manifestaciju Noć muzeja u Hrvatskoj od 2005. godine. Idejne začetnice manifestacije Noć muzeja u Hrvatskoj, autorice koncepcije programa i voditeljice projekta su mr.sc. Vesna Jurić Bulatović i mr.sc. Dubravka Osrečki Jakelić, koje u prosincu 2005.g. pokreću akciju kao gradski pilot projekt sa šest zagrebačkih muzeja.Od 2007. Noć muzeja prerasta u nacionalnu manifestacij u koju se uključuje sve više muzeja i gradova a broj posjetitelja prelazi broj od 70 000.

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

STROSSMAYEROVOM ULICOM – OD MUZEJA DO MUZEJA

Prije 70 godina osnovan je Gradski muzej Vukovar. Tijekom vremenskog hoda osnovan je Muzej nobelovca Lavoslava Ružičke,Zbirka Bauer i Galerija umjetnina, Muzej vučedolske kulture i Ratna bolnica, Memorijalni centar Domovinskog rata.Strossmayerova ulica počinje kod Dvorca Eltz i Gradskog muzeja  povezujući značajne spomenika kulture te svojim vremenskim hodom ide u pravcu Franjevačkog samostana i crkve sv. Filipa i Jakova gdje će ove godine biti otvoren Muzej  sakralne umjetnosti objedinjujući tako simbolično ulogu, značaj i misiju J.J.Strossmayera.

19.00 sati svečano otvorenje Noći muzeja

VREMEPLOV STROSSMAYEROVE ULICE – MULTIMEDIJALNA PREZENTACIJA

Povijesni prikaz značajnih objekata spomeničke baštine sa rekonstrukcijom  radionica obrta,

glazbe i plesa  koji  i danas žive u ulici ,ali na novi način:

Slastičarna na kraju ulice  – slastičari Njegić; Ulica od zlata – Zlatarna;

Šetnja u startasicama – Trgovina obuće Borovo; Velikan uz Velikana  – Ružička kuća u Strossmayerovoj; plesnim korakom od Lava do Lava  – nekad Hotel k Lavu i danas Hotel Lav;

Pljuf-Žljuf  – najava predstave za djecu Scene Martin Hrvatskog doma Vukovar;

Pokretnim stepeništem do zvijezda- danas Cinestar na mjestu NAME Zagreb

22.00 sata PROJEKCIJA FILMA NOĆ U MUZEJU U SURADNJI SA CINESTAR VUKOVAR

18.00– 01.00 sati ŠETNJA ULICAMA MUZEJA obilazak stalnog postava  u Velikom dvoru u Dvorcu Eltz

21.00 J.J. STROSSMAYER  / OSTAVŠTINA –  izložba dokumenata Državnog arhiva Osijek i Vukovar

18.00 – 01.00 sati DUNAV – GLAVNA ULICA EUROPE izložba fotografija Branke Šulc (Galerija Oranžerija)

18.00– 01.00 sati KORACIMA SJEĆANJA KROZ STROSSMAYEROVU ULICU – Kroz nekoliko dana gimnazijalci oživljavaju i prikupljaju sjećanja Vukovaraca kroz povijesne fotografije Strossmayerove ulice

21.00 – 01.00 ZAPLOVITE S NAMA KROZ VESELI VREMEPLOV DOMAĆIH I STRANIH HITOVA

pop/rock koncert vukovarskog benda Charlie Brown

18.00 – 01.00 STROSSMAYEROVA ULICA  U SLAVONSKIM GRADOVIMA  –  multimedijalna prezentacija – poveznica članica Muzejske udruge Istočne Hrvatske, sada sa predsjedništvom  u Gradskom muzeju Vukovar

01.00 – 03.00 AFTER PARTY UDISCO BARU  QUOVADIS

Organizator: Gradski muzej Vukovar

Suorganizatori: Franjevački samostan Vukovar, Državni arhiv Vukovar, Hrvatski dom Vukovar, Cinestar Vukovar, Gimnazija Vukovar, Hotel Lav Vukovar,HAZU Vukovar

Manifestacija „Noć muzeja 2016.“ bit će prilika i da se Muzej vučedolske kulture prezentira  otvaranjem vrata stalnom postavu  koji će dio kulturne i šire javnosti vidjeti po prvi put.

Više na : http://www.radio-dunav.hr/noc-muzeja-u-muzeju-vucedolske-kulture/

Izvori: http://nocmuzeja.hr/popis-muzeja/gradski-muzej-vukovar/