Kutak za učenike

Dragi učenici ovaj kutak namijenjen je  vama.  Čitajte aktualna događanja iz škole,  obavijesti, zanimljivosti, najave i pozive.

Želite li podijeliti svoje radove u bilo kojem obliku (prezentacije, tekstualni radovi, audio i video radovi, crteži i sl.) javite se u školsku knjižnicu.

Za nove zamisli smo uvijek otvoreni!

Vijesti za učenike

Projekt Donau Online 2016 - 30.06. – 06. 07. 2016., Ulm, Njemačka

Autor: Željka Geto, 5. 9. 2016.

Sudjelovanjem u Projektu Donau Online2016  stekli smo pravo i pozvani smo u kamp mladih u Ulmu, Njemačka (Das Internationale Donaujugendcamp Ulm).

Projekt DonauOnline je dio velike manifestacije koja se odvija u Ulmu i Novom Ulmu svake godine početkom sedmog mjeseca. Ovo je bio deseti po redu internacionalni Donaufest Ulm. Festival za cilj ukazuje važnost rada na zajedništvu, toleranciji i razumijevanju  različitih  naroda , ne samo na području Podunavlja, već i cijele Europe (moto manifestacije je : „Europa sind  wir“ – „Mi smo Europa“). Upravo se komunikacijom  i radom sudionika iz deset podunavskih zemalja želi primjerom pokazati da zajedništvo, tolerancija i razumijevanje nisu fraze koje se koriste za političke svrhe, već temelji europskog društva.

Organizatori ovog projekta bili su Landeszentrale für politische Bildung BadenWürttemberg, Europa Zentrum Baden Württemberg, Kulturreferentin für Südosteuropa, Donau BüroUlm, Ministerium für Kultur, Jugend und Sport Baden Württemberg.

Projekt je okupio nastavnike i učenike deset zemalja + Njemačka (Austrija, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Rumunjska, Moldavija i Ukrajina).

Sudionici seminara su radili temu „Migracije“ kao važnog političkog, ekonomskog i kulturološkog zbivanja (+ osvrt na trenutna događanja).

Seminaru su prisustvovali nastavnice Alisa Hošteter i Jelena Vukosavljević te učenice Jovana Vuković i Matea Karlović. Učenice su sudjelovale u prezentaciji rada te u radionicama (pjevanje, ples, gluma i akrobacija)  i finalnom nastupu. Nastavnici  su imali mogućnost posjetiti  Dokumentationszentrum Oberer Kuhberg, Donauschwäbische Zentralmuseum  i  Iveco-Magirus-AG.

Na završnoj priredbi rezultata Donau projekta prikazani su filmovi koje su učenici uz malu pomoć mentora osmislili i izradili. Grupa S2 u kojoj su sudjelovali naši učenici, okupila je sudionike iz Banja Luke, Ulma i Odese.

Sve troškove putovanja, smještaj (B&B Hotel)  i prehrane, te sudjelovanje u radionicama i posjeti muzejima snosio je sam organizator. Organizator je pripremio i razne radne i promotivne materijale te prospekte koje će nastavnici i učenici koristiti u danjem usavršavanju.

Jelena Vukosavljević

Alisa Hošteter