Kutak za učenike

Dragi učenici ovaj kutak namijenjen je  vama.  Čitajte aktualna događanja iz škole,  obavijesti, zanimljivosti, najave i pozive.

Želite li podijeliti svoje radove u bilo kojem obliku (prezentacije, tekstualni radovi, audio i video radovi, crteži i sl.) javite se u školsku knjižnicu.

Za nove zamisli smo uvijek otvoreni!

Vijesti za učenike

Svjetski dan pismenosti

Autor: Željka Geto, 8. 9. 2016.

Svjetski dan pismenosti obilježava se svake godine 8. rujna. Cilj mu je upozoriti na problem nepismenosti koji je još uvijek prisutan u svijetu.

Utemeljio ga je UNESCO 1967. godine kako bi se promovirala važnost pismenosti.

U današnje vrijeme pojam pismenosti nije više vezan samo uz sposobnost čitanja i pisanja već je zašao u sva područja života i označava sposobnost pronalaženja, razumijevanja i korištenja informacija u svrhu boljeg osobnog napredovanja u obrazovanju, zdravlju, radu, kulturnom i društvenom životu.

Na ovaj dan trebali bismo različitim aktivnostima slaviti pismenost, ali i shvatiti kako je pismenost temeljno ljudsko pravo koje je implicitno sadržano u pravu na obrazovanje.

Učenici EKonomske škole Vukovar : Dejana Radovanović Miloš Radovanović i Matea Karlović sa školskom knjižničarkom izradili su plakat na temu pismenosti i izložili ga u hodniku škole.

Jeste li znali?

- U svijetu trenutno ima oko 775 milijuna nepismenih osoba, što čini oko 16,1%, stanovništva starog 15 i više godina;

- Većina nepismenih osoba živi u Aziji i Africi;

- Najmanja stopa pismenosti, oko 23%, jest u Maliju;

- Od svih nepismenih osoba u svijetu gotovo dvije trećine su žene;

- UNESCO svrstava Hrvatsku u krug zemalja koje pismenost definiraju kao sposobnost čitanja i pisanja na bilo kojem jeziku;

- U Hrvatskoj je registrirano ukupno 69 777 nepismenih osoba što je manje od 2% od ukupnog broja stanovnika Hrvatske;

- Od ukupnog broja nepismenih osoba u Hrvatskoj, žene čine oko 82%;

- Gledajući po hrvatskim županijama, najveća nepismenost je u Šibensko-kninskoj županiji, a iznosi 5,13% stanovništva;

- Najmanja je nepismenost u Primorsko-goranskoj županiji (0,60%), Gradu Zagrebu (0,62%) te u Međimurskoj županiji (0,87%).

Izvor : http://www.cisok.hr/svjetski-dan-pismenosti

Ukupno: 919910