Dan sigurnijeg Interneta 2023.

Autor: Marija Bratonja, 7. 2. 2023.

Danas se obilježava Dan sigurnijeg Interneta. Jedan je to od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Prilika je to da se podsjetimo zašto je važno biti dobro informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara. Važna promjena koja se mora dogoditi u našem odnosu prema digitalnom svijetu jest prepoznati koje sve mogućnosti digitalno okruženje donosi učenicima. Digitalni svijet svakom učeniku pruža mogućnosti da pristupi različitim informacijama koje su mu važne, da otkrije nove mogućnosti učenja, da se zabavlja kroz igre koje su namijenjene njegovoj dobi, da se poveže sa članovima obitelji koji udaljeno žive, da iznosi svoja mišljenja o temama koje su mu važne… Pri tome je važna i potrebna podrška odraslih osoba, roditelja i nastavnika. Zato su učenici 1.e razreda u školskoj knjižnici Ekonomske škole Vukovar sudjelovali na radionici koju je pripremila školska knjižničarka Marija Bratonja u suradnji s prof. Sanjom Zrilić „Digitalnim tragovima“.

Učenici su naučili što je to digitalni identitet, koje sve tragove za sobom ostavljaju kao korisnici interneta, svjesno ili nesvjesno, aktivno ili pasivno, dok pretražuju, pišu poruke, koriste društvene mreže i putem povezanih uređaja, kako i koji digitalni tragovi utječu na odnos privatnosti, javnog i profesionalnog života, što su to kolačići,  te kako provjeriti i kontrolirati svoje digitalne tragove. Učenici, koji su aktivno sudjelovali u radionici, su se iznenadili brojem osoba koje bi potencijalno mogle vidjeti njihovu poruku/mail/objavu/fotografiju upućenu prijatelju, a koji smo dobili izračunavajući njihove digitalne otiske listićem Dijeljeno....na kvadrat te su se složili da su naučili nešto novo te kako će im to znanje i vještine koristiti u budućem digitalnom životu.

Sanja Zrilić i Marija Bratonja

« Svibanj 2024 »