Vijesti iz školske knjižnice

Dani medijske pismenosti

Autor: Marija Bratonja, 10. 5. 2022.

U sklopu Dana medijske pismenosti koji se svake godine obilježavaju u Hrvatskoj u školskoj knjižnici Ekonomske škole Vukovar održane su radionice za prve i druge razrede pod nazivom Otkrij digitalne tragove!

Medijska pismenost jedna je od ključnih kompetencija za život i rad u digitalnome medijatiziranom svijetu koji se konstantno ubrzano razvija i mijenja. Nove medijske i komunikacijske platforme i tehnološka revolucija doveli su do usložnjavanja medijskoga, komunikacijskoga i društvenoga okružja te potrebe za analitičkim i kritičkim čitanjem brojnih istodobnih izvora informacija. Utjecaj medija na živote djece i odraslih nameće potrebu za njihovim boljim razumijevanjem. Što nam mediji donose u život, kako poučiti djecu da ih sigurno koriste i razviju kritičko mišljenje, koja je razlika između medijski posredovane stvarnosti i onoga što mi mislimo da se uistinu događa, zašto mediji nekim temama daju više prostora i vremena, a nekima manje, kako tumačimo oglase, koja je razlika između realityja i igranog programa, kako nastaju medijski sadržaji, samo su neke od tema kojima poučavamo učenike naše škole.

U radionici Otkrij digitalne tragove! koja se održavala od 2. do 6.svibnja 2022. učenici su naučili što su to digitalni tragovi i digitalni identitet, na koje sve načine ostavljamo tragove u digitalnom svijetu te kako imati kontrolu nad tim istim tragovima. Jačanjem njihovih digitalnih, medijskih i informacijskih kompetencija te razvijanjem kritičkog mišljenja osposobljavamo ih za novi svijet, svijet medija.

Marija Bratonja, stručna suradnica školska knjižničarka

« Svibanj 2024 »

> O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice